• Wanago | ליאונרדו דה וינצ'י
מסע אל כפר הולדתו של ליאונרדו דה וינצ'י

 >

כתבה על לאונרדו דה וינצי

לא רבים יודעים את עובדת הטריוויה הזו (או שאולי מעולם לא חשבו על זה לעומק) ש"דה וינצ'י" הוא אינו שם המשפחה של האמן המפורסם ליאונרדו דה וינצ'י אלא תואר שנוסף לשמו לתיאור העובדה שהוא נולד בעיירה וינצ'י אשר בונציה. הפירוש המילולי של השם שלו, אם כך, הוא ליאונרדו וינצ'י, בדיוק כמו שהשם שלי היה יכול להיות שיר מגבעתיים. דה וינצ'י נולד ב1452 בעיר ויצ'י ובילה שם את 14 השנים הראשונות לחייו, כהוא מרבה לצייר את הטבע הסובב אותו. לקראת גיל 15 הוא נוסע ביחד עם אביו לפירנצה, שם הוא מתקבל להתחנך ולעבוד בסדנת העבודה של האמן אנדריאה דה ורוקיו, וכ10 שנים לאחר מכן מתחיל לפתח קריירה כאמן עצמאי.

העיירה וינצ'י אינה שונה בהרבה משאר העיירות או הכפרים בטוסקנה - בתים קטנים מאבן על רקע נופים ירוקים ומרהיבים של טראסות ועצים. עם זאת, העובדה שבעיירה קטנה זו נולד אחד מאמני הרנסנס הגדולים והמפורסמים ביותר בהיסטוריה של האמנות הופך אותה ליעד תיירותי מושך ומעניין במיוחד עבור כחצי מיליון תיירים מידי שנה. המבנים בעיירה, בה חיים כיום כ14 אלף תושבים, נשמרה בצורה מעוררת התפלאות ומעניקה לתושבים והמבקרים בה אווירה אותנטית, כמעט כפי שהיו בימי הביניים (אם לא מתייחסים לחשמל, מכוניות וכל היוצא בזה). אם מוסיפים את העובדה הזו למיקום שלה בתוך הנוף הטוסקני השקט והירוק, קל להבין את החיבה המיוחדת של דה וינצ'י לצייר את שראה בצעירותו.

רוצים גם אתם לטייל בכפרים הקסומים של טוסקנה? לחצו כאן >>

מומלץ להקדיש לביקור בעיירה לפחות חצי יום (אם לא יום שלם) על מנת לבקר בכל האתרים שהיא מציעה:


1) הטירה על שם קונטי דואידי (Counti Guidi) ששלט בה בשנת 1000 לפנה"ס, המכונה גם "ארמון הסירה" על ידי המקומיים בגלל המבנה המאורך שלה וראש המגדל שמזכיר מעט תורן של סירה. בתוך הטירה תמצאו ציורי קיר ופסלים מרשימים, של אמנים איטלקיים שונים, כמו גם דה וינצ'י עצמו, כמובן.  בטירה גם שוכן המוזיאון הלאומי על שם לאונרדו דה וינצ'י המציג את הצד היותר מדעי בעבודתו של האמן וכלל תרשימים שיצר להמצאות שונות ומודלים מוגדלים שלהם. בסיום הביקור בטירה מומלץ גם לטפס לנקודת התצפית במגדל אשר משקיפה על כל האיזור.

כתבה על לאונרדו דה וינצי

2) הספריה על שם לאונרדו דה וינצ'י (Biblioteca Leonardia) אשר בה תוכלו למצוא כל פרט מידע שנכתב אודות או בהקשרי פועלו של האמן. המידע אשר נמצא בספריה מתורגם לכל שפה שניתן לחשוב עליה (כן, גם עברית).

3) בית מגוריו של דה וינצ'י בילדותו אשר שוחזר בשנת 1986 משמש כיום לאתר מבקרים נוסף בו תוכלו למצוא רישומים מוקדמים של האמן מהימים בהם התגורר בעיירה וחקר את הטבע סביבה. כדי להגיע אל החווה בה נמצא הבית תוכלו ללכת ברגל כשניים-שלושה קילומטרים ממרכז העיר לאורך סטרדה ורדה (Strada Verde) – הדרך הירוקה בתרגום מילולי מאיטלקית או לנסוע ברכב. בכל מקרה מדובר בדרך מקסימה שמאפשרת הצצה נוספת לרגעים המוקדמים בחייו של לאונרדו דה וינצ'י.

רוצים גם אתם לטייל בכפרים הקסומים של טוסקנה? לחצו כאן >>

בכל מקרה, נצלו את הזמן שלכם בעיירה כדי לנשום אוויר נקי ולהעריך את החיים הפשוטים והיפים של מי שהפך להיות אחד מהאמנים הנודעים והחשובים ביותר אי פעם. מי יודע, אולי גם לכם תעלה השראה לפטנט חדש או שפתאום יתחשק לכם לצייר איזה ציור...